הודעה לעיתונות – מסע אל ליבת החינוך

ישעיהו תדמור ועמיר פריימן, הגרסה הישראלית ל"הפילוסוף והנזיר",
לוקחים איתם את אגי משעול, נמרוד אלוני, מוקי צור, עפרה מייזלס, אדמיאל קוסמן,
אנשי קיבוץ נאות סמדר, ח'אולה אבו בקר, דני לסרי ואחרים ל-

מסע אל ליבת החינוך

בין מבחנים, מיצ"בים, בגרויות, נוסחאות ושינון, מתי עצרנו לאחרונה ושאלנו –
מהו, בעצם, חינוך? לא, באמת! – מהו חינוך?

מסתבר שזו שאלה מאתגרת ומלחיצה, גם למי שעוסק כל חייו בחינוך וגם למי שכבר כתב עשרות מאמרים בחינוך. פרופ' ישעיהו תדמור ועמיר פריימן יצאו למסע לחיפוש התשובה לשאלה זו, כשיעדם: החזרת החינוך למערכת החינוך. במסעם אחר אותו מרכיב חמקמק מסתייעים השניים באנשי חינוך מהאקדמיה ומהשטח, במשוררים ובסופרים. ספרם החדש "חינוך – מהות ורוח", בהוצאת מכון מופ"ת, מתחקה אחר הרמזים שבדרך – האם התשובה היא חיפוש רוחני, מעורבות חברתית, עיסוק בשאלות האדם או חינוך לערכים?

חינוך אמור לעורר התלבטויות, דילמות מוסריות, שאלות של אמונה וזהות, חופש ואחריות, ולהתוות דרך אנושית בה נלך – לטפח את אישיותנו וסגולותינו, לעצב אותנו כבני אדם. נדמה כי בעשרות השנים האחרונות איבדנו את הדרך הזו. בית הספר הפך לחממה לציונים ולהעברת ידע. פרופ' ישעיהו תדמור ועמיר פריימן יצאו במסע להשבת החינוך אל "דרך המלך". ספרם "חינוך – מהות ורוח" בהוצאת מכון מופ"ת תר אחרי פתרונות שמציעים מיטב אנשי החינוך והרוח לשאלה זו, במטרה להחזיר את החינוך אל הכשרת המורים ואל בתי הספר.

ה"מורה לחיים" שנזכור כל חיינו הוא המורה שהצליח לגעת בשאלות של קיום, זהות וייעוד אצלנו. בשביל מוקי צור הייתה זו המורה שאמרה לכיתתו בירושלים, ערב מלחמת העצמאות, שיזרעו צנוניות – בעזרתן ישברו את הרעב ואת המצור על העיר; בשביל עמיר פריימן היה זה מורה דתי לביולוגיה, ששיתף את תלמידיו בהתלבטותו בין האבולוציה של דרווין לסיפור הבריאה התנ"כי; אילן גור-זאב (ז"ל) מספר כיצד עוצבה תפיסתו הפילוסופית-חינוכית בילדותו "בוואדי חליסה שבחיפה שטופת השמש הציונית"; ורחאב עבד אלחלים מצטטת שיר שכתבה נערה בת 15, שהוא בשבילה מקור להשראה ולתחושת שליחות.

אז האם מהות החינוך הוא עצם מסע החיפוש? או שמא ההתרחשות והדינאמיקה בכיתה? ואולי מהותו היא ההכרה ב"עצמי" – בייחודיות האדם, בכבודו, במימושו האישי? ואולי ליבו הוא אידיאולוגיה וערכים של מוסר ותיקון חברתי? ואולי הכמיהה אל הבלתי-נודע והנשגב? ייתכן שכמו במבחן אמריקאי, "כל התשובות נכונות", ויתכן שתעלומה זו תישאר יעד נכסף שעלינו לשאוף אליו. כך או כך, עצם העיסוק בשאלת היסוד של החינוך הוא החידוש של ספר זה ותרומתו לשיח הציבורי בנושא החינוך.

פרופ' ישעיהו תדמור הוא מחנך משפיע ובעל מנהיגות חינוכית, לשעבר מנהל בית הספר הריאלי בחיפה וראש מכללת לוינסקי לחינוך; כיום מרצה במכללה לחינוך "אורנים". עמיר פריימן הוא איש הגות ויזם התפתחות תודעתית-תרבותית, שבילה שנים במנזר זן ובקהילה רוחנית.  שניהם ייסדו ומובילים את "התנועה להעצמת הרוח בחינוך".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s