ביקורות

חוות דעת של קוראי הספר מטעם מכון מופ"ת, פרופ' שלמה גיורא שהם ופרופ' מרדכי ניסן:

הספר הזה הוא חיוני חשוב ופורץ דרך משום שהוא זועק את הצורך להתחדשות בחינוך, כי מס השפתיים שכולנו משלמים להשקעה בחינוך אינו עולה בקנה אחד עם השוקת השבורה שבפניה אנחנו עומדים.

המשתתפים בקובץ הם משמנה ומסולתה של העושים בחינוך הלכה למעשה: אנשי שדה ואנשי רוח הקוראים, כל אחת ואחד מהם בדרכו, לשוב אל רוח החינוך.

חייבים לדאוג להפצתו של הספר הזה בכל אתר ואתר, בכל בית שוחר חינוך, בכל מוסד חינוכי ובהכשרת המורים, כי הוא מכוון להעלות את החינוך אל ראש מעייננו, במקום שהוא ראוי שיהיה.

הרוחניות היהודית העולה מתוך המדרשים, תורת הסוד, תנועת חסידי אשכנז, המשנה, התלמוד, פרשנות המקרא, הפילוסופיה היהודית בימי הביניים ובעת החדשה מרקיעה שחקים בגובהה ועמוקה מני ים. הזנחתה היא בבחינת מחדל ובכייה לדורות. על כן, התחדשות הרוחניות, לא כפתרון דתי אלא כעוגן ערכי ורוחני, היא צו השעה, והספר מעלה זאת על נס ומדרבן לרנסנס רוחני בחינוך.

פרופ' (אמריטוס) שלמה גיורא שהם מאוניברסיטת תל אביב, מהבולטים בין אנשי הרוח בישראל וחתן פרס ישראל בקרימינולוגיה משנת 2003

*** *** ***

החלטת העורכים לכלול בספר מאמרים של מחברים בעלי כיוונים וסגנונות שונים, מעבודת שדה בחינוך ומהאקדמיה, בעלי נטייה הגותית ובעלי נטייה פואטית, בעלי נטייה מחקרית ובעלי נטייה התרשמותית, מעשירה את העיון בו, מקנה לו עוצמה ייחודית ומצליחה לעורר בקורא שיח פנימי ביחס לחלקיו השונים. מגוון המאמרים בנושא החינוך הראוי והרוחני יסייע לקורא לעגל את היכרותו את הנושא ולראות אותו מזוויות שונות. אינני מכיר ספרים אחרים (בעברית) הפורשׂים מגוון כזה.

במציאות שהצלחת מערכת החינוך נמדדת בה לפי המיקום בסולמות בין-לאומיים של הישגים לימודיים, יש חשיבות מיוחדת  לעיסוק במטרות החינוך מעבר ומעל להישגים הלימודיים. שתי מטרות מוסכמות בתחום זה הם חינוך למוסר וערכים ופיתוח זהות אישית. ייחודו של הספר הוא בעיסוק שלו בנושא העומד לכאורה מעליהם –  הרוחניות בחינוך.

האי-בהירות שבמושג הרוחניות, שבאה לביטוי בספר, אימננטית לנושא ומשקפת את תוכנו. היא תפריע בוודאי לחלק מקוראיו, אך תעורר צורך להתמודד עמה אצל אחרים. התמודדות זו היא, להבנתי, עיקר כוונתו של הספר.

פרופ' (אמריטוס) מרדכי ניסן, חוקר נודע בתחום הפסיכולוגיה של החינוך, לשעבר ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית ומנהל אקדמי של מכון מנדל למנהיגות.

לנגוע בליבת החינוך – מאמר ביקורת מאת נמרוד סמילנסקי פרידמן, התפרסם בגיליון קיץ 2012 של מגזין אדם עולם

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s